Vēja enerģijas iespējas

Vēja ģenerators ir ierīce, kura vēja kinētisko enerģiju pārvērš elektroenerģijā. Mūsdienu komerciālie vēja ģeneratori spēj saražot elektrību no dažiem kilovatiem līdz 2500 kilovatiem. Tas atkarīgs no rotora diametra, kas maina laukuma lielumu, ko šķeļ spārni, arī no torņa augstuma. Vēja atjaunojamā enerģija ir tīra, tās izmantošana un ražošana nerada kaitējumu videi, turklāt ražošanas izmaksas pēc ģeneratora uzstādīšanas ir teju nulle.

Izšķir divas vēja turbīnu grupas – horizontālās ass turbīnas un vertikālās ass turbīnas. Viena veida vertikālās ass turbīnas dizainiski atgādina olu kuļamo slotiņu, cits veids izskatās kā meteoroloģisko novērošanas staciju ierīce.

Paši mazākie vēja ģeneratori tiek izmantoti, lai papildinātu autofurgonu, laivu un jahtu baterijas, kā arī baterijas ceļu satiksmes brīdinājuma zīmēm. Mazliet lielākas turbīnas var tikt izmantotas, lai neizmantoto enerģiju, ko turbīna ražo mājas vajadzībām, varētu pārdot, teiksim, kaimiņam. Izmaksas enerģijas uzkrāšanas ierīcēm ir samērā lielas, tāpēc, ja nav iespējas realizēt lieko enerģiju, ir izdevīgi izmantot tieši tik lielu turbīnu, kas kalpo vienīgi savām vajadzībām. Lielie vēja ģeneratori tiek apvienoti vēja ģeneratoru parkos. Tajos tiek ražota enerģija, kas kļūst aizvien nozīmīgāka alternatīvās jeb atjaunojamās enerģijas jomā, ko daudzas valstis cenšas attīstīt, lai samazinātu fosilo krājumu izmantošanu.

Vēja ģeneratoru var kombinēt ar dīzeļa ģeneratoru vai saules baterijām, tādā gadījumā šo sistēmu sauc par hibrīdsistēmu. Tā ir tipiska attālām, nomaļām vietām, kur elektrotīkli nav pieejami.

2009. gadā SIA Winergy Ventspils novada Popes un Tārgales pagastā sāka ierīkot Latvijā jaudīgāko vēja elektroenerģijas parku, ko atklāja 2012. gadā. Sākotnēji tika minēts, ka vēja parka kopējais saražotais elektroenerģijas daudzums gada laikā var pārsniegt 60 000 megavatstundu jeb 60 miljonus kilovatstundu. Tajā uzstādīti jaunās paaudzes Siemens ģeneratori, šobrīd jaudīgākie un modernākie Latvijā, katrs ar 2,3 megavatu jaudu, 90 metru torņa augstumu, ar 101 metra rotora diametru, 50 metru spārna garumu. Winergy gan pa šo laiku iesaistījies tiesvedības procesos.

Latvijā vēja ģeneratorus izmantoto Sārnatē, Liepājā, Užavā, Glūdā (Jelgavas novadā), Vircavā.

(Visited 115 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.