Kā neapmaldīties etiķetes labirintos

Tiesa, etiķeti – izturēšanās un ģērbšanās stila kodeksu – var uzskatīt par angļu dārzu labirintu, kas gan ir ļoti gaumīgi un izturēti iekārtots, taču apmaldīšanās etiķetes labirintos ir tikpat iespējama, kā filmās, kurās labirints parādīts kā bīstams, bet interesants piedzīvojums: MazeRunner, Labyrinth. Ir gadījumi, kad bez noteikumiem neiztikt, jo izturēšanas nosaka attieksmi pret personu. Piemēram, jāpazīst japāņu etiķete, kas ir izslavēta, ar atšķirībām, svešām citu valstu pārstāvjiem. Īpaši, kārtojot biznesa lietas, ir svarīgi zināt, kā uzvesties Japānā gan sarunās, gan pie galda.

Etiķeti sevišķi nozīmīgi ievērot augsta ranga valsts amatpersonu un karalisko personu klātbūtnē, sākot no ģērbšanās stila, beidzot ar sēšanos pie galda un teju vai leņķi, kādā dakšiņa, tiek turēta pret šķīvi. Šo etiķeti gan ir ļoti vienkārši praktizēt, ja to pazīst. Vispazīstamākā etiķetes un lietišķā protokola padomdevēja Latvijā ir Aija Odiņa, izdevumu Protokols (1998), Protokols. Rokasgrāmata (2003), Etiķete un protokols (2009), Lietišķās un oficiālās uzvedības grāmata (2011), Labas uzvedības grāmata (2014) autore.

Tāpat svarīgi ievērot dažus terminus, kas tiek minēti ielūgumos, un pārsvarā angļu valodā. „White tie” nozīmē, ka kungam jāierodas frakā, dāmai garajā vakartērpā; „Black tie” nozīmē, ka kungam jāierodas smokingā, bet dāmai – vakartērpā; „Tumšs uzvalks” nozīmē, ka kungs ierodas tumšas krāsas uzvalkā, ar kaklasaiti vai tauriņu, bet dāma garo vakartērpu nevelk.

Taču arī pavisam ikdienišķos gadījumos labāk ievērot etiķetes noteikumus, piemēram, sarunās pa telefonu. Nerakstīts likums – Tev vienmēr jāatbild uz telefona zvanu, taču, ja tas nav iespējams, pēc iespējas jāatzvana. Pastāv arī neoficiāla interneta etiķete – laipnība allaž pirmajā vietā, kas gan acīmredzami nav populāri anonīmo tīmekļa apmeklētāju vidū.

Tā kā ir visnotaļ droši, ka labas uzvedības manieres Tev palīdzēs gan biznesa izaugsmē, gan attiecību veidošanā, ir vērts interesēties un sekot etiķetes noteikumiem, pašam tos pielietojot praksē. Protams, sākumā no galvas iemācīties tos ir grūti, bet nav jābaidās no izgāšanās, jo katrs no mums ir savulaik sācis no nulles.

(Visited 69 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.